×
TUR
KAYÜ Anasayfa
Dış Ticaret
Dış Ticaret

Dış Ticaret Programı, temel ve mesleki derslere dayalı teorik ve pratik bilgiler ile eğitilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Böylece dış ticaret sorumlusu olarak yetişecek öğrencilere; temel dış ticaret bilgilerinin verilmesi ve bu öğrencilerin firma içi iş akışına hâkim olabilmeleri amacıyla muhasebe, finansman, lojistik vb. alanlarda temel mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Dış Ticaret Programından mezun olan öğrenciler, özel ve kamu işletmelerinin dış ticaret departmanlarında ara eleman, yönetici yardımcısı veya orta kademe yönetici olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca gümrük müşavirliklerinde B karneli Gümrük Müşavir yardımcısı olarak görev alabilmekte, kendi adına dış ticaret alanında işyeri açıp işletebilmekte, bankaların kambiyo departmanlarında çalışabilmekte ve uluslararası lojistik firmalarında operasyon yetkilisi olarak görev yapabilmektedirler.

Programdan mezun olan öğrenciler diledikleri takdirde, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile üniversitelerin ilgili 4 yıllık programlarına geçiş yapabilirler.